Quantcast
Channel: Kamienskie.info
Viewing all 35459 articles
Browse latest View live

Sprzedam monety

$
0
0

mam na sprzedaż stare polskie monety. Mój nr 603418674


Praca – tokarz frezer

$
0
0

Poszukujemy osób na stanowisko – tokarz frezer. Miejsce pracy: Dargoszewo. Forma zatrudnienia: umowa o pracę. Kontakt 668392992

Praca – Spawacz

$
0
0

Poszukujemy osób na stanowisko – spawacz. Miejsce pracy: Dargoszewo.
Rodzaj zatrudnienia: umowa o pracę.
Kontakt 668392992

Praca szuka pracownika do produkcji mebli

$
0
0

Mile widziane prawo jazdy kat. wynagrodzenie 3000 tys zł tel 697607955

Otwarcie Świetlicy Środowiskowej w Międzywodziu

$
0
0

W najbliższą sobotę 29 września w Międzywodziu przy ul. Zatocznej zostanie oddana do użytku Świetlica Środowiskowa. Zajęcia świetlicowe- plastyczne, ruchowe oraz pomoc w nauce i odrabianiu lekcji będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-19.00, a także w jedną sobotę w miesiącu. W nowo otwartym obiekcie znajdzie się filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dziwnowie oraz siedziby stowarzyszeń i sołectwa. Uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 15.00, następnie przygotowane zostały animacje i zabawy dla dzieci z grupą Fiesta, poczęstunek oraz biesiada przy muzyce na żywo. Serdecznie zapraszamy.

UM w Dziwnowie

Grzegorz Jóźwiak bez kontrkandydata. Dziwnów po raz kolejny z plebiscytem

$
0
0

Wszystko wskazuje na to, że Dziwnowie nie znajdzie się żaden śmiałek, który zdecydowałby się rywalizować z obecnym burmistrzem Grzegorzem Jóźwiakiem. Jeżeli tak się stanie, to podobnie jak w 2014 roku, wyborcy na najważniejszej karcie do głosowania znajdą tylko jedno nazwisko.

Zgodnie z ordynacją, przy jednym kandydacie wybory upodobnią się do plebiscytu. Zamiast stawiać krzyżyk przy najlepszym kandydacie, mieszkańcy będą musieli wyrazić zgodę lub brak zgody na tego jedynego, który startuje . Jeśli większość głosujących zakreśli kratkę „TAK” kandydat zostanie zatwierdzony. W sytuacji, kiedy nie uzyska poparcia połowy wyborców, to nowa rada gminy wskaże wójta lub burmistrza.

Janina Kołodzińska wśród laureatek plebiscytu Kobieta Roku Pomorza Zachodniego

$
0
0

Aktywizują mieszkańców, działają na rzecz praw kobiet, pomagają, wspierają, znajdują czas i siły dla najbardziej potrzebujących. Miały wkład w polską drogę do wolności, aktywnie współtworzą demokrację. Są odważne, pracowite i wrażliwe. Takie są laureatki plebiscytu Kobieta Roku Pomorza Zachodniego. Ich nazwiska poznaliśmy podczas gali plebiscytu we wtorek 25 września br. w Operze na Zamku w Szczecinie.

Kobietą Roku Pomorza Zachodniego została Danuta Szyksznian-Ossowska ze Szczecina, prezes Honorowa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i wiceprezes Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie, która od lat wspiera kombatantów oraz wytrwale edukuje młodzież, podczas niezliczonych spotkań opowiadając o trudnej polskiej historii.

– Dziś na sali są kobiety najsilniejsze, najbardziej wybitne. Kobiety, które kreują zachodniopomorską rzeczywistość w wielu obszarach i na całej powierzchni Pomorza Zachodniego – mówił marszałek Olgierd Geblewiczktóry przypomniał, że Polki były jednymi z pierwszych kobiet w Europie, które wywalczyły swoje prawa – W stulecie tak ważnych dla nas wszystkich wydarzeń, jakim jest odzyskanie niepodległości w 1918 roku, umyka nam rocznica prawa wyborczych kobiet. Powiedzieliśmy sobie, że nie pozwolimy na to na Pomorzu Zachodnim – dodał marszałek.

Kapituła Konkursu zdecydowała się też przyznać trzy wyróżnienia: Ewie Deskur ze Szczecina, za zaangażowanie społeczne i poświęcenie wolnego czasu na rzecz aktywizacji kobiecego środowiska; Krystynie Fijołek (powiat kołobrzeski) która bezinteresownie od wielu lat realizuje liczne inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami; Ewie Saja-Jabłońskiej (powiat choszczeński) za ponad dwudziestoletnią działalność na rzecz środowiska lokalnego: dzieci, kobiet, osób niepełnosprawnych.

Poniżej lista laureatek, Kobiet Roku w każdym z 21 powiatów Pomorza Zachodniego:

  1. Danuta Szyksznian-Ossowska – Szczecin – za działania w organizacjach kombatanckich, pełni między innymi funkcję Prezesa Honorowego Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i Wiceprezesa Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie.
  2. Halina Kozieł – Koszalin – za wsparcie środowiska kombatanckiego, zwłaszcza sybiraków, pomoc i opiekę nad osobami potrzebującymi pomocy, organizację wydarzeń patriotycznych związanych z obchodami świąt i rocznic narodowych.
  3. Aleksandra Namyślak  – Świnoujście – za wrażliwość społeczną, propagowanie patriotyzmu oraz aktywność w życiu lokalnej społeczności.
  4. Anna Kościuk  – powiat białogardzki – za aktywne działania społecznie. Osoba niewidoma, nieustannie pomagająca rodzinom i ludziom starszym. Organizuje i bierze udział w akcjach charytatywnych. Wieloletni wolontariusz, liderka, darczyńca Szlachetnej Paczki. Wspiera Caritas, inspiruje i motywuje ludzi do działania
  5. Małgorzata Buchajczyk – powiat choszczeński – za ponad 15-letnią pracę na rzecz osób bezrobotnych i wykluczonych społecznie, ciągłe przekraczanie granic własnych możliwości, pokonywanie barier i przeciwności w działaniu na rzecz społeczności lokalnej.
  6. Paulina Sokołowska – powiat drawski – za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, szczególnie dzieci.
  7. Jolanta Sienkiewicz – powiat goleniowski – za aktywność, altruizm, walkę do końca w każdej słusznej sprawie, nietuzinkowość.
  8. Dorota Schrammek –  powiat gryficki   – za promowanie Pomorza Zachodniego w swoich książkach.
  9. Teresa Szajnowska – powiat gryfiński – dzięki jej zaangażowaniu na rzecz wsparcia kobiet borykających się z chorobą nowotworową piersi, powstało i nadal prężnie funkcjonuje stowarzyszenie oferujące wsparcie emocjonalne i psychologiczne.
  10. Janina Kołodzińska – powiat kamieński – za wieloletnią działalność społeczną i edukacyjną. Obecnie prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golczewie.
  11. Karolina Szarłata-Woźniak – powiat kołobrzeski – za udzielanie się społecznie, bierze udział w akcjach charytatywnych, zbiórkach, kwestach, wspiera WOŚP oraz chorych na autyzm.
  12. Lidia Lis – powiat koszaliński   – za szczytne i piękne marzenia, które realizuje z żelazną konsekwencją, za stawianie potrzeb innych ludzi na pierwszym miejscu oraz za dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem.
  13. Wiesława Piećko – powiat łobeski – za prowadzenie fundacji, realizującej się w działalności społecznej, edukacyjnej, kulturalnej, informacyjnej, charytatywnej na obszarach wiejskich
  14. Sandra Najmrodzka – powiat myśliborski – za skuteczną pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych oraz organizację spotkań networkingowych. Za zdolność realizacji efektywnych pomysłów oraz wizji łączenia świata sportu ze światem biznesu.
  15. Anna Tarocińska –  powiat policki – za organizację zbiórki dla osób chorych i biednych, nie jest jej obojętny los zwierząt, swoimi działaniami wspiera Szlachetną Paczkę.
  16. Agnieszka Odachowska – powiat pyrzycki – za całokształt pracy na rzecz aktywizacji środowiska wiejskiego, z naciskiem na pomoc i wsparcie dla kobiet i osób wykluczonych
  17. Joanna Klimowicz – powiat sławieński – za działalność na rzecz darłowskiego hospicjum i organizację bali charytatywnych
  18. Sylwia Kalmus Samsel – powiat stargardzki –  za pełne pasji działanie na terenie gminy i miasta
  19. Danuta Ziętara – powiat szczecinecki    – za zaangażowanie w działania rzecz aktywizacji i wsparcia kobiet oraz ich rodzin z powiatu szczecineckiego, jak również liczne działania na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej
  20. Anna Teresińska – powiat świdwiński – za wieloletnią działalność społeczną jako prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i byłych Kresów Wschodnich w Świdwinie.
  21. Estera Naczk – powiat wałecki – za prowadzenie szkoły nauki śpiewu w Wałczu, w której uczy śpiewu dzieci, młodzież i dorosłych. Co roku organizuje Bal Czerwonej Róży, z którego dochód trafia do osób chorych.

Od 7 maja do 1 czerwca br. mieszkańcy województwa zgłaszali kandydatki. Nominowanych zostało łącznie 239 kobiet z Pomorza Zachodniego. Od 15 czerwca do 13 lipca trwało głosowanie, podczas którego oddano ponad 35 tys. głosów. W ten sposób wyłoniono 21 Kobiet Roku w każdym z powiatów województwa. Kobietę Roku Pomorza Zachodniego wybirała spośród nominowanych Kapituła Konkursu, którą tworzą ambasadorki akcji.

W roku 2018 przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100. rocznica nadania Polkom praw wyborczych. Polki były liderkami ruchów emancypacyjnych i jako jedne z pierwszych w Europie otrzymały prawa wyborcze. Akcja Rok Kobiet organizowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego objęła spotkania w powiatach z inspirującymi kobietami, debaty oraz plebiscyt.

źródło:
WZP

Strażacy z Wolina z nowym sprzętem strażackim

$
0
0

Strażacy Ochotnicy z terenu gminy Wolin z nowym sprzętem. Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości do gminy trafiło 107 tys. złotych w specjalistycznym wyposażeniu. To kolejny projekt realizowany w ramach doposażenia w sprzęt i wyposażenie osobiste strażaków.

– Jesteście pierwszą linią na linii życie i zagrożenie, dlatego jestem zadowolony, że to się dzieje. Przez wiele lat borykaliśmy się z niedoborem środków i ogromnymi potrzebami.  – powiedział Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz podkreślając 12 lat w czasie których wspólnymi siłami udaje się pozyskiwać i modernizować sprzęt ochotniczych straży pożarnych, począwszy od pozyskiwanego sprzętu ze Staffanstorpu.

Zgodnie z programem przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości, o wsparcie mogły się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu z całego województwa. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP, które potrzebują specjalistycznego wyposażenia do ratowania życia i zdrowia ludzi.

DSC05362
DSC05370
DSC05374
DSC05383
DSC05394
DSC05395
DSC05397
DSC05402
DSC05408
DSC05423
DSC05450
DSC05362 DSC05370 DSC05374 DSC05383 DSC05394 DSC05395 DSC05397 DSC05402 DSC05408 DSC05423 DSC05450

Ukradli ich dorobek całego życia! Pan Janusz prosi o pomoc w znalezieniu sprawców kradzieży!

$
0
0

To było dramatyczne starcie z rzeczywistością dla Pana Janusza oraz jego rodziny. – Podczas naszej kilkudniowej nieobecności, pomiędzy piątkiem a środą, tj. 21 a 26 września okradziono nasz dom przy ulicy Mickiewicza w Dziwnowie  – zaczyna swój dramatyczny apel jeden z mieszkańców Dziwnowa.

Dom został splądrowany i zniknął z niego dorobek całego życia, m.in. duża szafa pancerna z pokaźną sumą pieniędzy, bronią myśliwską z lunetami (3 sztuki) do tego biżuteria i telewizory. Wyżej wymienione przedmioty najprawdopodobniej były wynoszone przez złodziei przez park w centrum Dziwnowa.

Jeśli ktokolwiek z Państwa cokolwiek widział lub słyszał, proszę o kontakt ze mną (tel. 607 128 651) lub z policją. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc. Za wskazanie sprawców – przewidziana nagroda – zaznacza Pan Janusz.

Cztery osoby powalczą o stanowisko Burmistrza Gminy Kamień Pomorski [SONDA]

$
0
0

Czterech kandydatów powalczy o fotel Burmistrza Gminy Kamień Pomorski. Oprócz ubiegającego się o reelekcję Stanisława Kuryłły będą to Dariusz Abramowicz, Jacek Homik oraz Stanisław Motyka. 

– Doświadczenie zdobyte w trakcie mojej kariery zawodowej w połączeniu z wpojoną przez rodziców skromnością i poszanowaniem dla drugiego człowieka pozwalają mi z godnością pełnić powierzane obowiązki – mówi Dariusz Abramowicz. Startujący z list Forum Kamieńskiego kandydat, już raz bezskutecznie ubiegał się o ten urząd. W poprzedniej kadencji, nie udało mu się zdobyć mandatu radnego Rady Powiatu w Kamieniu Pomorskim

Jacek Homik, dyrektor kamieńskiego oddziału Banku BGŻ BNP Paribas S.A. W ostatnim czasie zaistniał w mediach, po swojej wypowiedzi dla jednego z lokalnych portali internetowych – „Powoli kończą się możliwości finansowe i inwestycyjne Gminy. Zjawisko prywatyzacji dóbr publicznych i marnowania ich potencjału sięgnęło szczytu, a to co można było sprzedać zostało sprzedane. Na obecnym etapie nieuniknione jest podniesienie przez gminę opłat i podatków, wobec których największą szansą byłaby współpraca z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Inwestycje, których przeprowadzenie jest wręcz w Gminie konieczne, mogłyby zostać zrealizowane za pomocą środków centralnych, zabezpieczonych na taką okoliczność w budżecie, co było jedną z istotniejszych kwestii omawianych na konwencie Prawa i Sprawiedliwości. Należy prosić wszystkich mieszkańców o pomoc w realizacji swoich planów, zaznaczając, iż Gmina jest naszym wspólnym dobrem i niezależnie od preferencji politycznych, warto dać szansę całkowicie nowym – dotąd nie kojarzonym z samorządem terytorialnym – kandydatom”

Kolejną osobą, która powalczy o fotel Burmistrza jest Stanisław Motyka. Wystartuje on z Komitetu Wyborczego Wyborców „Łączy nas Kamień”, zarejestrowanego przez Ryszarda Górskiego, męża byłej sekretarz gminy Kamień Pomorski – Bożeny Górskiej. Jak mówi w jednej z publikacji prasowych, chce połączyć Kamień poprzez wykorzystanie potencjału mieszkańców i umożliwienie im rozwinięcia skrzydeł.

Jako cele stawia sobie dobór zespołu kompetentnych współpracowników, którzy swoimi umiejętnościami i motywacją umożliwią gminie wykorzystanie pełni swojego potencjału. Chce umożliwić mieszkańcom dojście do głosu, realizację lokalnych ambicji i rozwój oraz stawiać na promocję i pozyskiwanie środków zewnętrznych. Stanisław Motyka był już związany z samorządem. Po wielu próbach w 2010 roku został radnym z Komitetu Wyborczego Wyborców Liga Samorządowa Ziemi Kamieńskiej „Otton”. W 2014 roku zdobywając 100 głosów, bezskutecznie starał się o mandat radnego powiatowego.

O swoją drugą kadencję będzie walczył obecny Burmistrz Stanisław Kuryłło. Jak sam mówił jakiś czas temu w rozmowie z naszą redakcją, mijające 4 lata to czas wyrzeczeń i głównie wychodzenia z zadłużenia zastanego po poprzednikach. – Nie jest tak, ze nie widzimy problemów, które dotyczą naszego życia codziennego. Ja widzę dziury w drogach, potrzebę ich całościowych remontów, potrzeby oświaty i innych sfer życia codziennego. Te wszystkie problemy nie wzięły się jednak z mojego zarządzania a z zastałej sytuacji. Nawet radni poprzednich kadencji nie zdawali sobie sprawy z wysokości zadłużenia. Myślę, że dopiero następna kadencja pozwoli nam w pełni na realizację programu wyborczego i zamierzeń przedstawionych w 2014 roku, których cześć pomimo bardzo trudnej sytuacji finansowej udało nam się zrealizować. Warto tu chociażby wskazać przebudowę ulic Mieszka I, Chrobrego oraz Dziwnowskiej, na które to w budżecie nie było ani złotówki. Za chwilę rozpoczynamy modernizację kolejnych ulic. Przebudowaliśmy kilkaset metrów ciągów pieszych w centrum miasta: przy ulicy Mickiewicza, Plac Katedralny, Strzeleckiej, Orzeszkowej, a także w Sibinie, we Wrzosowie. Modernizujemy Park Jana Pawła II, ulicę Kopernika czy przychodnię zdrowia. Warto również wspomnieć o wprowadzeniu w naszej gminie reformy systemu oświaty. Stało się to „bezboleśnie”. Nikt nie stracił pracy, zmodernizowaliśmy budynek Gimnazjum z przeznaczeniem na Szkołę Muzyczną, tak by poprawić warunki nauczania w Szkołach Podstawowych, w których przybywają dzieci. Nie kandyduję po to, aby spełnić swoje ambicje, lecz by miasto, w którym żyję, pracuję, mieszkam ja i moja rodzina, rozwijało się. Są wokół mnie ludzie, którzy mi zaufali stąd też decyzja o ponownym kandydowaniu.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Grzegorz Jóźwiak powalczy z kandydatem PiS! [SONDA]

$
0
0

Plebiscytu jednak nie będzie! Pomimo wstępnych zapowiedzi o niewystawianiu kandydata w gminie Dziwnów, Grzegorz Jóźwiak 21 października zmierzy się z w wyborach z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Partię rządzącą będzie reprezentował Marek Olszewski.

Kandydat PiS kilkukrotnie ubiegał się o urząd Burmistrza w Kamieniu Pomorskim. W sierpniu 2017 roku jego nazwisko przewijało się w mediach ogólnopolskich, kiedy jako prezes Polskiej Organizacji Turystycznej wykreślił Auschwitz z programów wizyt promujących Polskę. Jak tłumaczył dziennikarce „nadszedł czas na przebicie się z naszą własną kulturą” oraz że „nie ma potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów”.

– Jako szef Polskiej Organizacji Turystycznej, który kocha swój kraj, chcę go pokazać od jak najlepszej strony, przez nasze zabytki, kulturę, gościnność, wspaniałą muzykę. Auschwitz to nie produkt turystyczny, lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie – powiedział reporterowi Gazety Wyborczej Marek Olszewski. Dodał także, że jego organizacja „chce położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze, pokazać nasz wielki wkład w rozwój Europy”. – Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów – stwierdził – To polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane. Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała. W latach 30. z Niemiec wielu żydów emigrowało. W Polsce pod okupacją nie było takiej możliwości – dodał, były już, szef POT. Słowa Olszewskiego oburzyły dyrektora Muzeum Auschwitz, ale także jego przełożonego Ministra Sportu i Turystyki, który zdecydował o jego natychmiastowym odwołaniu.

Olszewski długo jednak nie był bezrobotny, gdyż w listopadzie 2017 roku został powołany do władz Fabryki Wody – podmiotu odpowiedzialnego za budowę aquaparku w Szczecinie przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

szukam garażu

$
0
0

szukam garażu w Kamieniu Pom dla niedużego autka, najlepiej w okolicy ulicy szczecińskiej.Tel 510108673

ZSP w Wolinie uczestniczyła w gali wręczenia certyfikatów „Szkoły z Życiem”

$
0
0

Liceum Ogólnokształcące i Technikum im. prof. Adama Wodziczki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie w dniu 26 września 2018 roku, jako szkoła uczestniczyła w Gali wręczania certyfikatów „Szkoły z Życiem”.  Pani Magdalena Zarębska-Kulesza  Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz przedstawiciele Fundacji DKMS wręczyli  certyfikaty „Szkoły z życiem”, szkołom uczestniczącym w II edycji ZACHODNIOPOMORSKIEJ  #KOMÓRKOMANII – akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych szpiku allogenicznego.

Nasza szkoła oprócz certyfikatu otrzymała najwyższe wyróżnienie w tej edycji  „Tarczę Szkoły z Życiem”. Wyróżnienie to otrzymują szkoły, które w danej edycji zgłosiły największą liczbę potencjalnych dawców w województwie. Jednak dla nas najważniejsze jest to, że wśród potencjalnych dawców może znaleźć się ktoś kto uratuje innej osobie życie.

Organizator

Wisełka doczeka się zmodernizowanego Ośrodka Kultury

$
0
0

Gmina Wolin robi kolejny duży krok w kwestii rozwoju swojej infrastruktury kulturalnej. W środę (26.09) doszło do podpisania umowy z udziałem wicemarszałka Jarosława Rzepy, na dofinansowanie przebudowy wraz z modernizacją ośrodka kultury w Wisełce. 

Całkowity koszt inwestycji opiewa na kwotę 576 tys. zł, z czego dofinansowanie stanowi 360 tys. zł. Środki zewnętrzne na ten cel pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przebudowa ma zakończyć się we wrześniu 2019 roku.

Środki na przebudowę pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, to szczególne w gminie Wolin bo nie ma tu chyba sołectwa, w którym nie zrobilibyśmy inwestycji przy ich wykorzystaniu – zaznaczył wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Zadanie obejmuje wykonanie izolacji fundamentów, docieplenie budynku wraz z elewacją, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej, wymianę instalacji wodno – kanalizacyjnej wraz z montażem nowych urządzeń sanitarnych, pompy ciepła oraz wyposażenia łazienek, wymianę instalacji elektrycznych i niskoprądowych. W obiekcie pojawią się nowe posadzki oraz tynki. Będzie on dostępny dla osób niepełnosprawnych, dzięki wykonaniu rampy podjazdowej.

Podejmując decyzję braliśmy pod uwagę aktywność poszczególnej społeczności. Mówią, że musi być duch pośród ludzi, aby były sukcesy. Tutaj, w Wisełce się go wyczuwa bo Wisełka to miejscowość, w której wśród społeczeństwie widać potrzebę spotykania się – powiedział Burmistrz Eugeniusz Jasiewicz.

Kandydaci podzieleni w sprawie drogi do Wapnicy. Robić natychmiast czy czekać jedną, dwie kadencje?

$
0
0

Sporo kontrowersji wzbudził poruszony przez nas temat modernizacji drogi powiatowej Zalesie – Wapnica – Lubin. Do tej pory samorząd gminny opierał się pomysłowi przejęcia drogi wskazując na rozmaite szczegóły formalno – finansowe, co nie pozostaje bez echa wśród wściekłych i zniecierpliwionych mieszkańców. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie zdanie mają oficjalnie zgłoszeni kandydaci na urząd burmistrza gminy Międzyzdroje.

Od początku jestem za przejęciem drogi przez gminę i realizacją inwestycji. Jeśli mieszkańcy nam zaufają w wyborach, to drogę zrobimy pilnie – mówi Jan Magda

Mniej konkretnie odpowiada drugi kandydat, podczas czatu na portalu społecznościowym Facebook, kilkukrotnie dopytywany o tę kwestię przez mieszkańców. – Jestem za przejęciem drogi, ale jest wiele ale (…) Powinna zostać dokończona dokumentacja, nie ma kosztorysu, nie wiadomo jak ma wyglądać sprawa wywłaszczenia poszczególnych działek – mówi Mateusz Bobek i dodaje, że gmina jest gwarantem realizacji tej drogi – być może potrwa to jedną kadencje, a być może przez dwie kadencje. 

Jak będą głosować?

Radny Bobek w trakcie wideoczatu stwierdził, że jest za przejęciem drogi. Również Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Magda nie ma żadnych wątpliwości, co do tego jaką decyzje podejmie w trakcie jutrzejszej sesji.

Oczywiście będę głosował za i próbował przekonać pozostałych radnych. Tłumaczyłem m.in. panu Bobkowi na posiedzeniu ostatniej komisji, gdzie mówiąc delikatnie nie był zwolennikiem inwestycji, że dokumentacja jest rozpoczęta przez powiat, a przejęcie drogi i uzyskanie pozwolenia na budowę na podstawie specustawy daje możliwość aplikowania o dofinansowanie i jej realizację. Proszę pamiętać, że przejęcie drogi od powiatu jest ściśle związane z działką przyległą do Domu Dziecka w Lubinie, którą gmina jest zainteresowana ponieważ w przyszłości mogłoby tam powstać muzeum, skansen, na wzór wolińskiego i wspierać już dziś świetnie działający punkt widokowy „Grodzisko”. Powiat wycenia działkę na minimum 400 tysięcy złotych, a szacowany koszt rekompensat za wywłaszczenie gruntów pod drogę, szacowany jest na 300 tysięcy złotych. Jeśli faktycznie wszyscy jesteśmy zainteresowani turystycznym rozwojem gminy i Sołectw, a nie są to tylko przedwyborcze obietnice, to nie wyobrażam sobie żebyśmy nie przejęli tej drogi. Będę o nią walczył i zrobię wszystko żeby jej realizacja doszła do skutku – komentuje Jan Magda.

Do tematu powrócimy przy okazji sesji Rady Miejskiej w najbliższy piątek.


Umywalki

$
0
0

Do sprzedania małe umywalki szt. 10 bez baterii – stan bardzo dobry. Cena 25 zł sztuka

„Aby nie zapomnieć – rozmowy z wileńską łączniczką AK w międzyzdrojskiej bibliotece”

$
0
0

26 września 2018 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach po raz kolejny zaprosiła mieszkańców i gości na spotkanie pełne wzruszeń i emocji. Już po raz trzeci mieliśmy przyjemność posłuchać wileńskiej łączniczki Armii Krajowej Danuty Szyksznian-Ossowskiej. Spotkanie autorskie było imprezą rozpoczynającą obchody Dnia Kresowego Żołnierza Armii Krajowej. Z tej okazji w bibliotece odbyła się promocja najnowszej książki „Sarenki” pt. „Wileńska łączniczka AK”. Współautorką a zarazem moderatorem spotkania była Magdalena Semczyszyn, historyk. Wielokrotnie podkreślała, że jej rola w pracy nad książką nie była duża. W 2017 roku przez kilka miesięcy spotykała się z Danutą Szyksznian-Ossowską, by porozmawiać, a następnie spisać wszystkie te rozmowy. Najwięcej pracy wykonała sama autorka opowiadając swoje życie z wielkim wzruszeniem i niekiedy ściśniętym gardłem. Książka to zapis rozmów z Danutą Szyksznian-Ossowską „Sarenką” , jednej z dziesięciu dziewcząt z grupy łączności „Kozy” przy komórce „Legalizacja” wileńskiej Komendy Okręgu AK. Publikacja podzielona jest na cztery rozdziały: dzieciństwo, wojna i konspiracja, śledztwo i obóz oraz w powojennej Polsce. Najważniejszym tematem w najnowszej książce jest wojna. Czytelnicy jednak mogą przeczytać o Wilnie, ukochanym mieście wileńskiej łączniczki, do którego często wraca w swoich wspomnieniach. Bardzo szczegółowo autorka opowiada o swoim dzieciństwie, o rodzicach. Najbardziej wzruszającym momentem w pracy nad tekstem dla Magdaleny Semczyszyn były wspomnienia Danuty Szyksznian-Ossowskiej o swojej matce Stefanii Janiczak, która zmarła dwa miesiące przed wyjściem córki z obozu. „Sarenka” nie zdążyła spotkać się z matką. Ten żal i pustka w niej pozostał. Kiedy dzisiaj o tym opowiada, ma łzy w oczach i jest pełna emocji. W książce ukazały się także listy od jej matki, które dostawała i jakie pisała do niej. Często nie podawała w nich prawdy, by chronić matkę przez zmartwieniami. Danuta nie chciała przysporzyć jej jeszcze więcej cierpień niż miała.

Jak się okazało, autorka książki ma niesamowitą pamięć. Mimo swojego wieku pamięta wszystkie wydarzenia, jakie miały miejsce przed wybuchem wojny, w jej trakcie i zaraz po tych tragicznych wydarzeniach. Jak sama przyznała, to wojna sprawiła, że dziś ma tak dobrą pamięć i może opowiadać innym pokoleniom, co wydarzyło się w tamtych czasach. Musiała zapamiętać wiele raportów na pamięć i dzięki temu ćwiczyła ją. Danuta Szyksznian-Ossowska zdradziła, że obecnie pisze dwie książki, które ukażą się w przyszłym roku. Pierwsza publikacja opowiadać będzie o dziesięciu dziewczętach z grupy łączności „Kozy”. Obecnie z całej dziesiątki żyje tylko Pani Danuta, dlatego chciałaby, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o tych dzielnych kobietach. Druga książka będzie na temat rodziców osób walczących, czyli o tych, którzy cierpieli równie mocno jak ci na wojnie. Matki i ojcowie, którym odebrano dzieci to wielcy bohaterowie, o których zapomniano, dlatego Danuta Szyksznian-Ossowska postanowiła to zmienić i opisać ich historie. Bohaterka przyznała, że przeżyła dzięki wierze, jaką miała w sobie. Modlitwa pomogła jej w trudnych chwilach i nie wstydzi się o tym opowiadać. Dzisiaj z wielką ochotą spotyka się z ludźmi i przywołuje wspomnienia z tamtych trudnych dla niej czasów, by inni mogli choć trochę wyobrazić sobie, co przeżywał człowiek podczas wojny. „Sarenka” od wielu lat jest działaczką społeczną. Przyznała, że dopóki starczy jej sił, a zdrowie pozwoli, będzie pisała książki i spotykała się z czytelnikami.

Podczas spotkania słuchacze wielokrotnie dziękowali wileńskiej łączniczce za jej odwagę i waleczność. Goście obsypali autorkę bukietami kwiatów i ciepłymi słowami. Każdy chciał zamienić z bohaterką choć kilka słów i zdobyć autograf. Swoje uznanie wyraził również sekretarz miasta Henryk Nogala, który podziękował Danucie Szyksznian-Ossowskiej za jej postawę godną naśladowania i zaprosił wszystkich na obchody Dnia Kresowego Żołnierza Armii Krajowej. Nie obyło się również bez pamiątkowych zdjęć z autorką. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli gościć „Sarenkę” w bibliotece i cieszyć się razem z nią z jej najnowszych książek.  

   Spotkanie zorganizowane zostało przez Gminę Międzyzdroje, Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin ,Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 19.

Bibliotekarze

SPRZEDAM SOFĘ

$
0
0

mam do sprzedania w bardzo dobrym stanie  komplet wypoczynkowy  (3 – osobowa sofa i 2 fotele). Zdjęcia prześlę – po kontakcie telefonicznym. Cena 700 zł. Odbiór osobisty Kamień Pomorski

XVI Spotkania Artystyczne Seniorów przeszły do historii

$
0
0

W dniach 21-23 września odbyły się XVI Spotkania Artystyczne Seniorów. Prawie 40 zespołów z całej Polski (z 7 województw) przyjechało do Międzyzdrojów. Łącznie w imprezie wzięło udział ponad 450 osób. Wspaniale się bawili seniorzy, przekazując moc pozytywnej energii wszystkim dookoła.  Jak co roku odbył się barwny korowód ulicami Międzyzdrojów oraz zatańczyliśmy Poloneza przed molem. Występy się odbywały w amfiteatrze, Międzynarodowym Domu Kultury i na terenie miasta.

Poniżej przedstawiamy wyniki przesłuchań w amfiteatrze: Komisja w składzie: Krystyna Bakun, Lucyna Jesionowska, Andrzej Mleczko po wysłuchaniu 21 prezentacji konkursowych przyznała wyróżnienia:   

Zespół Tańca Ludowego „Obrzanie” ze Skwierzyny

Zespół „Kosakowianie” z Kosakowa

Zespół Folklorystyczny „Perła” z Przybyłowic

Zespół Country „Senioritki” ze Świnoujścia – Warszów

Zespół Folklorystyczny „Barwinok” z Rusinowa

Zespół „ Pod Gruszą” z Kurska

Zespół „Rudniczanka” z Krzeszyc

Zespół Folklorystyczny „Smardzewianie” z Tomaszowa Mazowieckiego

Zespół „ Wierzbniczanki” z kapelą

Zespół „Łużyczanki” z Pobiednej

Nagrodę Dyrektora Międzynarodowego Domu Kultury jury przyznało zespołowi „Jarzębina” z Kobierzyc.

Nagrodę specjalną przyznano kapeli „Okowita” z Leszczynka

III miejsce  – Ewa Kowalczyk z Zespołu Ludowego „Radojewiczanie”z Radojewic

II miejsce –Kapela Janka Boduszki z Siemianic

I miejsce – Zespół Śpiewaczy „Złotniczanki” ze Złotników Kujawskich

Grand Prix Spotkań Artystycznych Seniorów otrzymuje Kapela „Smolniczanie” ze Smolnika

Jury z zadowoleniem stwierdza zjawisko wychowania dzieci w duchu tradycji, co rokuje w przyszłości kultywowaniem twórczości ludowej w środowisku. Wyniki przesłuchań w Międzynarodowym Domu Kultury: Jury w składzie: Ewa Filipowicz-Kosińska, Irina Lebedinskaya, Leszek Rodziewicz po wysłuchaniu 18 prezentacji artystycznych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

wyróżnienie dla Zespołu „Echo” z Ogrodzieńca

wyróżnienie dla Zespołu „Con Moto” z Piławy Dolnej

wyróżnienie dla Zespołu „Modry Len” z Górzyna

nagrodę specjalną dla Chóru „Postomia” z Krzeszyc

nagrodę specjalną dla Zespołu „ Cord” z Piławy Dolnej

III miejsce dla Zespołu „Dąbrowiacy” z Rusinowa

II miejsce dla Zespołu „Uciecho-wianki” z Uciechowa

I miejsce dla Zespołu „Cantores” z Witnicy

Grand Prix przyznano Zespołowi „Demolo” z Wrocławia

Jury dziękuje organizatorom za sprawne przeprowadzenie przeglądu, a instruktorom za przygotowanie zespołów. Gratulujemy wszystkim seniorom wspaniałych występów, pogody ducha, tej radości, którą przekazują wszystkim dookoła. Do zobaczenia za rok!

Cztery osoby powalczą o stanowisko Burmistrza Golczewa [SONDA]

$
0
0

To już przesądzone! Jadwiga Adamowicz, Andrzej Danieluk, Marek Maślak oraz Maciej Zieliński będą rywalizować w tegorocznych wyborach samorządowych o najważniejsze stanowisko w Golczewie.

Co ciekawe zarówno kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, obecny Burmistrz oraz były kierownik Zakładu Usług Publicznych według danych Państwowej Komisji Wyborczej skończyli 59 lat. Na tym tle wyróżnia się z pewnością Maciej Zieliński, który w tym roku kończy 33 lata. Kto zyska największe poparcie? Czy wybory rozstrzygną się już w pierwszej turze? O tym przekonamy się 21 października.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.
Viewing all 35459 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>